| Om Mediebedriftene | Samfunnsansvar | Arbeidsliv | Rammebetingelser | Mediefakta | Kurs og konferanser | Presserom | Linker |
Fortsetter VGs opplag å krympe i samme tempo som det har gjort de siste seks årene, vil Aftenposten være landets største avis om to år, skriver Kampanje. Det er avisforsker Sigurd Høst (bildet) som mener dette.
Avisforskeren
– Men nå er det slik, at hvis VGs opplag fortsetter å falle i samme tempo som nå, så er Aftenposten Norges største avis om to år.
VG passerte Aftenposten i opplag og ble Norges største avis i 1981. I 2002 satte løssalgsavisen norsk opplagsrekord med et gjennomsnittlig opplag på 390 510 eksemplarer. Men i løpet av de siste seks årene har det sunket med 100.00 eksemplarer, til dagens på 290.398.
Avisforskeren har liten tro på at fallet skyldes konkurransen fra internett. Han tror konkurransen fra kjendisbladene kan spille inn, men også prisøkningen de siste årene. VG økte løssalgsprisen med én krone til 11 kroner på hverdager fra 1. juli i år og fra 10 til 15 kroner på søndager fra oktober i fjor. Det har riktignok bidratt til å holde opplagsinntektene på samme nivå som i fjor, til tross for kraftig opplagsfall. Spørsmålet er om det kan ha virket negativt inn på opplaget.
Les hele artikkelen på Kampanje
AktivitetskalenderSeptember
8
OAF: Kom sammen-arrangement for MBLs årsmøtedeltagere
Ekebergrestauranten, Oslo
8-9
WAN-IFRA: 9th International Newsroom Summit
London, UK
9
MBL ER 100 ÅR! Årskonferanse , årsmøte og festmiddag
Grand Hotel, Oslo
11-14
IPI: World Congress
Wien og Bratislava
15
MBL: Nye tall for magasin- og ukepresse
Litteraturhuset i Oslo
29-1
INMA: Europa-konferanse
Krakow, Polen |
||
Kongens gate 14, 0153 Oslo | Telefon: 22 86 12 00 | Telefax: 22 86 12 02 og 22 42 26 11 | post@mediebedriftene.no