Innfører «Schibsted annonsevalg» for å finansiere journalistikken

Publisert

Schibsted annonserte denne uken at de blir det første konsernet i Norge som innfører såkalt «pay or consent». Prisen for å ikke dele data skal være 39 kroner i måneden for abonnenter, og 49 kroner i måneden for ikke-abonnenter.

Adm.dir. i MBL, Randi S. Øgrey, peker på at journalistikk ikke er gratis å lage, og annonsefinansiering er avgjørende. Når rammebetingelsene rundt annonsering endres, må mediehusene kunne ta konsekvensen av det.  

-Her er det to hensyn å ivareta, finansiering av journalistikk og personvern. En slik løsning som Schibsted har innført balanserer disse hensynene på en god måte, sier Øgrey.  

Grepet Schibsted nå innfører er en konsekvens av et «reguleringsparadoks», der myndighetene fatter beslutninger som er ment å ramme internasjonale teknologiplattformer, i stedet treffer redaktørstyrte medier. Til tross for at norske medier har en ansvarlig datapolicy, må bransjen nå be om samtykke for selv de enkleste prosesser for å sikre finansieringen av journalistikken.  

Aller Media og Amedia har uttalt at de følger utviklingen rundt samtykkeløsninger tett, og utelukker ikke at de vil ta i bruk lignende grep selv.