Totalt rapporteres det opplag for 259 titler. Blant titlene som kan sammenlignes med første halvår 2025, øker opplaget med 2,9 prosent. 176 av titlene øker opplaget, 77 går tilbake, mens én har uendret opplag.
Positiv utvikling i alle aviskategorier
De nasjonale avisene har den sterkeste veksten, med en økning på 3,9 prosent sammenlignet med første halvår 2025, mens nasjonale nisjeaviser og andre nisjemedier til sammen øker med 3,8 prosent. Også lokalavisene vokser. Samlet øker lokalavisene med opplag under 35 000 med 2,7 prosent, mens de største lokal- og regionavisene har en mer stabil utvikling med en fremgang på 0,2 prosent.
– Opplaget vokser i alle aviskategorier, det er en styrke for mediemangfoldet. Vi trenger medier som dekker de store nasjonale sakene, aviser som går i dybden på ulike fagområder og sterke lokalaviser som er tett på lokalsamfunnene, sier Randi Øgrey.
Tre av fire abonnement er heldigitale
Overgangen fra papir til digitale abonnement fortsetter. Det heldigitale opplaget øker med 8,7 prosent sammenlignet med første halvår 2025. Totalt er det nå 1,98 millioner heldigitale abonnement, som tilsvarer 75,4 prosent av det samlede opplaget. Det betyr at mer enn tre av fire abonnement nå er heldigitale.
Komplettabonnement, som inkluderer både papir og digital tilgang, utgjør 21,8 prosent av opplaget og det rene papiropplaget utgjør 2,8 prosent. Blant sammenlignbare titler går komplettopplaget tilbake med 12 prosent, mens rent papiropplag faller med 7,1 prosent.
97 prosent har digital tilgang
Digital tilgang er nå en del av nesten alle avisabonnement. Til sammen har 97,2 prosent av opplaget digital tilgang, enten gjennom et heldigitalt abonnement eller et komplettabonnement. Papir inngår fortsatt i 24,6 prosent av totalopplaget.
Norges 10 største aviser i opplag:
- VG* 349 000
- Aftenposten 242 000
- Dagens Næringsliv 91 000
- Bergens Tidende 88 000
- Adresseavisen 77 000
- Dagbladet** 74 000
- Stavanger Aftenblad 66 000
- Finansavisen 44 000
- Fædrelandsvennen 44 000
- Klassekampen 38 000
*I tallene for VG inngår opplagstall både for VG (23 000) og VG + (325 500).
** I tallene for Dagbladet inngår opplagstall både for Dagbladet (9 700) og Dagbladet Pluss (64 600).
Alle tall finnes på medietall.no