-
Om Mediebedriftenes landsforening (MBL)
Mediebedriftenes Landsforening (MBL) er mediebedriftenes bransje- og utgiverorganisasjon. MBL skal bidra til å styrke og verne ytringsfriheten, pressefriheten og informasjonsfriheten som grunnleggende verdier i et demokratisk og åpent samfunn. MBL skal arbeide for gode og stabile betingelser som fremmer et mangfold av økonomisk sunne medier.
-
Konkurranser og utmerkelser
Vi synes det er viktig å anerkjenne godt utført arbeid og viser her de prisene MBL står for og hvem som har vunnet!
-
Veiledning til innrapportering av lønnsstatistikk
MBL samler hvert år inn detaljerte opplysninger om lønn fra medlemsbedriftene. Alle data som samles inn skal være ved utgangen av året, dvs pr 31.desember hvert år. Opplysningene bearbeides og kvalitetssikres av oss, før vi produserer rapporter som publiseres i forkant av de årlige lønnsoppgjørene. I tillegg til lønnsvekst brukes rapportene til å beregne overheng og glidning.
-
Reservasjon mot at innhold blir brukt til trening av Kunstig intelligens
Språkmodeller, som inngår i KI-tjenester som Chat-GPT er trent på store mengder innhold. Mye av dette innholdet kommer fra norske redaktørstyrte medier. Her får du oppskriften på hvordan du reserverer ditt mediehus mot dette.
-
Arbeidsliv
Når vi snakker, blir du hørt. Vi fronter dine saker hos myndighetene. Jo flere bedrifter vi er, desto større slagkraft har vi.
-
Frokostmøte: Kan det bli krise for norske medier?
MBL inviterer til frokostmøte onsdag 29. oktober på Pressens hus.I regjeringens forslag til statsbudsjett trekkes medienes rolle i samfunnets beredskap og motstandskraft tydelig frem. Redaktørstyrte medier er avgjørende for å sikre tillit, informasjonsberedskap og et velfungerende demokrati – særlig i krisetid. Men hva skjer dersom tilliten til mediene svekkes – og mediene selv rammes av krise?